Бакалавърската програма по “ИЗЯЩНИ ИЗКУСТВА - СТЕНОПИС” подготвя художници-стенописци. Формата на обучение за образователно-квалификационна степен “Бакалавър” е редовна, със срок на подготовка по учебен план - 4 години (8 семестъра).
Приемат се лица, завършили успешно средно образование, независимо от формата му, чрез конкурсен изпит по предварително оповестена програма.
Добре подбраният комплекс от задължителни, избираеми и факултативни дисциплини дава възможност на завършилия образователно - квалификационна степен “Бакалавър” стенописец със своята общохудожническа и тясноспециализирана подготовка да създава чрез творческата си дейност неповторим естетически и духовен облик на конкретна архитектурна среда(интериор, екстериор и урбанистични зони).
Чрез натрупване на професионални и технологични познания, технически умения и сръчности, които са в основата на материализацията на образните представи и творческите идеи, завършилият ОКС “Бакалавър” стенописец е фундаментално подготвен да проектира и реализира в реална архитектурна среда художествени произведения в класическите стенни техники: буон фреско, а секо, сграфито, мозайка и витраж, както и произведения с нови изразни средства, функции, технологии и материали.
Обучението на студентите в образователно – квалификационната степен “Бакалавър” в специалност „Изящни изкуства - Стенопис” завършва със защита на Дипломна работа. Възлагането и разработването на дипломна работа става по ред и условия(срокове, изисквания за успех и др.), определени от съответните инструкции и правила на Факултета по изобразително изкуство на ВТУ. Оценяването се извършва от Държавна комисия, състояща се най - малко от трима хабилитирани преподаватели, назначени със заповед на Ректора. В комисията се включват при необходимост и външни за ВТУ лица.
В образователно-квалификационната степен “Бакалавър” студентите имат възможност да получат (по желание) цялостна учебно-методическа подготовка за придобиване на учителска правоспособност към Центъра за образователни технологии и квалификация на ВТУ за преподаване в средните общообразователни и средните специализирани училища по изобразително изкуство.
Завършилият образователно-квалификационна степен “Бакалавър” придобива правото да продължи в по-горни образователни степени, в съответствие с нормативната уредба.
906