Специалността предлага съвременна и традиционно добра подготовка по националната /българска/ филология. В хода на обучението студентите придобиват знания по фундаментални филологически дисциплини:
- езиковедски цикъл – теоретични знания и приложни компетентности по езикознание, старобългарски език, историческа и сравнителна граматика, съвременен български език;
- литературоведски цикъл – общи теоретични и конкретни знания по всички дялове на българското словесно изкуство /българска литература/, основни моменти от античната, западноевропейската, руската и литературата на други славянски народи.
В теоретичните и в практическите курсове студентите развиват вербални и писмовни, вкл. творчески умения, логическо системно мислене, способност за изграждане на връзки между различните области на знанието; придобиват умения да полемизират и да убеждават аудиторията в своите тези, да интерпретират български и чужди текстове, да създават собствени аналитични текстове.
Студентите имат избор между два профилиращи блока:
- Педагогически блок – учител по български език и литература;
- Култура и журналистика.
Професионалната реализация е в областта на основното, средното и висшето образование, в редакторската работа в медии и издателства, в обществени институции и в неправителствения сектор. Завършилите Българска филология могат да надградят компетентностите си в един широк спектър от специализации в следваща образователна /магистърска/ степен.
906