Специалността „Международни икономически отношения” осигурява сравнително широко поле за професионална реализация и личностна изява. Това прави привлекателна тази специалност. Завършилите специалността „Международни икономически отношения” могат да се реализират във всички стопански единици, които извършват външноикономическа дейност, посреднически фирми, банки, търговски представителства, международни икономически организации, организации с нестопанска цел и други. Широкопрофилната подготовка на студентите е предпоставка за успешното им включване и в други сфери на стопанската практика, в т.ч. международен транспорт и спедиция, международно застраховане, счетоводно отчитане и контрол върху стопанската дейност на компании с външноикономическа дейност и други. Практиката от последните години показва, че все по-голям брой български фирми се нуждаят от специалисти с международна икономическа специализация, имащи познания и компетенции в сферата на организацията, отчетността и управлението на външноикономическата дейност.
Придобилите образователно-квалификационната степен „бакалавър” по специалността „Международни икономически отношения” могат да заемат длъжности, свързани с оперативното управление на международния бизнес на фирмено равнище, в т.ч.:
- финансови мениджъри, мениджъри по производството, маркетинг мениджъри, мениджъри по иновациите и др. като;
- специалисти и експерти във инвестиционни дружества, тържища и стокови борси, като търговски посредници, оперативни мениджъри в международни търговски вериги;
- специалисти и експерти в сферата на финансовата администрация; специалисти и експерти в държавни институции и ведомства, специалисти и експерти в международни икономически организации и други.
Учебният план за бакалавър по икономика, специалност „Международни икономически отношения” е съобразен с изискванията на МОМН и законовата уредба. Той позволява продължаване на обучението в магистърска образователно-квалификационна степен във ВТУ „Св.св.Кирил и Методий”, в специалностите „Международни икономически отношения”, „Финанси”, „Счетоводство“ и „Маркетинг”, както и в други висши училища с магистърска степен в направление 3.8. Икономика. Икономистите с международна специализация (студентите), завършили образователно-квалификационната степен „бакалавър” могат успешно да се реализират като икономисти, съветници, мениджъри и на други икономически и ръководни длъжности в смесените и българските компании, на тържища и стокови борси, консултантски екипи, като държавни служители в публичния сектор , в търговски дружества, като експерти по международните икономически въпроси в нестопански организации. Подготовката им позволява да развиват успешна кариера в научноизследователски институции.
936